Hoppa till innehåll

Nytt integrationsstöd ska sporra till integration – remissrundan avslutas den 16.2.2026

Utgivningsdatum 7.1.2026 14.14 | Publicerad på svenska 14.1.2026 kl. 8.29
Typ:Nyhet

Regeringsprogrammet har som mål att utveckla ett nytt integrationsstöd för invandrare, i vilket det ska inkluderas ett incitament och en skyldighet att integreras. Regeringens proposition om integrationsstöd är på remiss fram till mitten av februari.

Syftet med reformen är att stärka betydelsen av arbete och språkkunskaper som nyckelfaktorer för integration samt att öka incitamenten för språkinlärning och rätten till språkutbildning.

Kommunerna skulle åläggas en skyldighet att inom rimlig tid erbjuda arbetslösa arbetssökande i integrationsprocessens inledande skede en tjänst som stöder sysselsättning eller främjar kunskaper i finska eller svenska. Skyldigheten skulle vara att erbjuda tjänsten senast sex månader efter att personen har anmält sig som arbetssökande.

Eftersom arbetsmarknadsstödet och grunddagpenningen för arbetslösa arbetssökande ersätts med allmänt stöd från och med den 1.5.2026, skulle integrationsstödet ingå i lagen om allmänt stöd. Det nya integrationsstödet skulle endast gälla personer som flyttar till Finland efter att lagen har trätt i kraft.

I propositionen föreslås ändringar i lagen om allmänt stöd, lagen om främjande av integration samt lagen om allmänna språkexamina.

Remissrundan avslutas den 16.2.2026. Ändringarna föreslås träda i kraft den 1.1.2027.

Mer information:

Förslaget om det nya integrationsstödet har sänts på remiss
Frågor och svar om integrationsstödet
Begäran om utlåtande om utkastet till regeringens proposition om ändring av lagen om allmänt stöd, lagen om främjande av integration samt lagen om allmänna språkexamina

Tillbaka till nyheter